مذاکرات و ساختار حکومت اسلامی

مولوی عبد الرحمن صمیم
از مهمترین اموری که در مذاکرات بین الافغانی روی آن بحث باید صورت بگیرد موضوع ساختار حکومت اسلامی است. مجاهدین باید با کمال صراحت به جهت مقابل صراحت بگویند که ما منحیث مسلمان مکلف هستیم در اقامهء یک نظام اسلامی حکومت داری بکوشیم، که همه اجزاء و پایه های آن از انتخاب افراد برای تعیین در پست های مختلف اداری تا تاسیس موسسات و نظام حسبه آن بر اساسات اسلامی استوار باشد. در این حکومت قرآن مجید و سنت نبوی قانون اساسی کشور بوده، و فقه حنفی که فقه بیش از نود فیصد اهالی افغانستان است در کشور تطبیق خواهد گردید. علاوه بر این، همه فیصله های این حکومت باید مطابق قرآن، سنت و تفسیر و تشریح آنها توسط ائمهٔ عظام خواهد بود.
جانب مقابل مجاهدین باید بدانند که در نظام اسلامی جایی برای کسانی که به آن نظام ایمان ندارند و یا با مقتضیات آن عیار نیستند مثل قاتلین ملت، وطن فروشان، چپاولگران و مزدورهای نظامهای دست نشانده امریکایی وجود ندارد و به طریق اولی هیچ نوع ائتلافی با این عناصر امکان ندارد، زیرا ممکن نیست حکومت اسلامی مصئونیت جان، مال و ناموس مردم را توسط دزدان و چپاولگران تأمین کند. ملت مظلوم افغانستان حق دارند که در یک فضای عدل و آرامش زندگی کنند، از دست برد و ظلم زور آوران و ظالمان در امن باشند. آنان باید از حقوق یک شهروند مسلمان بهره ور باشند، و از عدل اجتماعی اسلام برخودار شوند. مجاهدین به هیچ قدرت استعماری اجازه نخواهند داد که مردم ما را ازین حقوق مشروع و ثمرات جهاد شان تحت شعارهای دروغین صلح، وحدت ملی و یا حکومت ائتلافی وغیره محروم سازند.
اهل حل و عقد در سراسر کشور افرادی را برای حکومت داری انتخاب و معرفی خواهند کرد که با معیارهای شرعی عیار بوده ‌اهلیت و امانت شان ثابت باشد. این عده از افراد باید سابقه و شهرت نیک داشته، از متن مردم برخاسته باشند و اجیر و مزدور بیگانه ها نبوده باشند تا بتوانند مصدر خدمت به مردم شده ‌و از مناصب دولتی استفادهء نا مشروع نکنند.
هنگامی که قریش به جناب رسول الله صلی الله علیه وسلم پیشنهاد کردند که اگر خواهش حاکمیت را داشته باشد آنان ایشان را به پادشاهی خویش خواهند پذیرفت، رسول خدا آن پیشنهاد را رد فرمودند، زیرا می دانستند که نتیجه آن قبول نظام جاهلیت است، و توهین به مقام نبوت و پیروان راستین آن که دعوت به راه خدا می کنند، و مبارزهٔ شان برای تغییر نظام طاغوتی به نظام الهی است نه اینکه خود جزو نظام طاغوتی شوند.
در این مذاکرات باید مجاهدین حقیقت نظام اسلامی را به جانب مقابل واضح کنند و بیان کنند که در آن وظایف حکومتی یک تکلیف است نه تشریف، و هیچ کس داوطلب آن نخواهد بود. بر اساس این نظام، اهل حل و عقد افراد با اهلیت را بر خلاف خواهش آنها وادار خواهند ساخت که آن تکلیف و مشقت را بپذیرند و کمر خدمت به خلق را ببندند. برعلاوه باید این هم واضح شود که مجاهدین بجز اجیران و غلامان استعمار همهٔ ملت را سهیم در جهاد می دانند، فله‍‍ذا هیچ کس بیم انحصار طلبی را نداشته باشد، زیرا اهل حل و عقد افراد اهل را از هر منطقه و طبقه که باشند به مناصب حکومتی خواهند گماشت.
احیانا در ارتباط با تشکیل حکومت اسلامی بعضی سوال ها از جانب بعضی دوستان مطرح می شود که برخی از این سوال ها نباید اصلا نزد مجاهدین پیدا شود زیرا سوال ها باعث ایجاد شکوک و شبهات در اموری می شود که در آن دو رأی وجود ندارد. باید دانست که مسائل شرع یا منصوص اند و یا غیر منصوص،‌ که در صورت اول یا محکم اند که در آن اجتهاد جوازی ندارد (لأنه لا اجتهاد فی مورد النص) یا به تفسیر احتیاج دارند. در صورتیکه مسئله غیر منصوص باشد،‌ ویا منصوصی که در تعیین معنای آن به اجتهاد ضرورت داشته باشد، حتما در آن اجتهاد صورت گرفته است که در نتیجه آراء مجتهدین به ما رسیده است که در بسیاری موارد بر یک نظر اجماع دارند و در بعضی موارد دو یا سه رأی مختلف. در قضایایی که در مورد آن در خیر القرون و عصر اجتهاد مطلق بحث صورت گرفته است ضرورت به بحث و رایزنی نیست، زیرا یا مسئله اجماعی است و یا اینکه اختلاف مجتهدین به دو رأی نیز آن را اجماع مرکب ساخته (لأن خلاف المجتهدین فی مسألة الی رأیین اجماع علی أنه لا ثالث لهما) به این معنی که ایجاد یک مفهوم سوم در آن مسئله جواز ندارد.
پس امروز ما صرف باید در مورد نوازل و مسائل جدیدی بحث کنیم که علماء در گذشته ها در مورد آن تصمیم و رأی واضح نداشته اند، و مسائلی را که در مذهب فیصله شده اند دوباره برای رأی و بحث در میدان نکشیم، تا باعث تشویش و ضیاع وقت نشود.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button
Close
Close
%d bloggers like this: