Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

از اینجا وآنجا

داستان غزه سرامد داستانها گردید، هرگوشهء ازمفاهیمِ وجدانی ومفاهیم حقوقی ومفاهیم ادبی جهانِ معاصر، درغزه بارزترین مصادیق خود را مُجلّی دید.
آن ادیبانی که از خیال، تراژیدی های ماندگار نوشتند تاخیال ها را به تصور وا دارند وفرضیات را تحقق جلوه دهند،اگر گوشهء از تراژیدیی غزه را می دیدند تاریخ را در قالبِ رُمان می نوشتند، نه رمان را در قالبِ تاریخ.
آن حماسه سرایانی که در وصفِ لشکرها حماسه ها سرودند، گرشان سپاهِ جان برکف غزه را می دیدند،شیرین ترین میلودی را برای غزه می سرودند.
ترازوی غزه جهان را وزن کرد، صدها اعلامیه ومصوبهء حقوق بشری و ده ها قطعنامهء سازمان ملل و ده ها فیصلهء محاکم عدالت بین المللی، مصادیق خود را در غزه محقق یافتند.
کمربند طلایی غرب ناگهان کنده شد و دیریشی زربفت آن بر زمین افتید، و لکه های پیسیی بدنِ این مدعیان دروغین زیبایی در انظارِ صدها ملیون انسان روی زمین هویدا گشت.
غزه همچنان امتحان یک امت است،امت مسلمان:
آخرین نقابِ حکام جَور و امیرانِ فجور فرو فتاد، بر روی یکی جاسوس نوشته بود،بر روی دیگری مرزبان بنو صهیون نوشته بود، بر روی دیگری نوشته بود یزید.
بر سیخ های تنور غزه زبانهای دراز بلعم باعورا ها آویخته شد.
غزه همچنان ثابت کرد که فرزندان مخلص این امت توانایی بزرگی دارند.
وقتی که مساحتی به حجم چهل کیلومتر طول وپانزده کیلومتر عرض می تواند در مقابل ارتشِ متشکل از صدها هزار نظامی و داو طلب وپیشرفته ترین اسلحه این همه مقاومت کند پس اگر مساحتی به حجم 32 ملیون کیلومتر مربع که گفته میشود مساحت اجمالی جهان اسلام است مانند اهل غزه اهل قیام واهل قوام شوند، شیطان استعمار در کدام سوراخ خواهد خزید؟
وقتی مساحتی در حجم غزه میتواند از لوله های آب موشک وراکت بسازد، از موتورهای کهنه پهباد هوایی بسازد از جوانان بزرگ شدهء ده سال محاصرهء پیهم اقتصادی قهرمانان رزمجویی بسازد که کماندوهای نخبهء دشمن را به زانو در آورند پس اگر این 56یا 57 کشور مسلمان نشین باهم متحد شوند كدام قدرتي سوي انان بد تواند دید؟
وقتی این مکتبی که برای سپاهِ خود که حامیان دار ودیار وصاحبان بیت المقدس اند چنان درس عطوفت و تعهد می دهد که در مقابلِ اجساد هزاران زن وکودکِ خود،به زنان وکودکان اسیر ضرری نمی رسانند،آنان را درعمق سنگرهای خود جای می دهند غذای خود را با آنان تقسیم می کنند وبالآخره انان را در مقابل خواهران ومادران وکودکان خود تبادله می کنند ومکرم بر می گردانند و برخورد نیک آنان زبانزدِ رهاشدگان می شود، اگرچنین مکتبی بر چند کشورمسلمان نشین حکومت کند، أمّت سرافرازی مگر نخواهد بود؟
پانزده هزار شهید غزه به آیتِ( اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا وان الله علی نصرهم لقدیر)اشارت کردند و رفتند.
«اجازه داده شده است برای انانی که جنگیده میشوند،بسبب اینکه ظلم شدند،وخداوند بر پیروزی آنان توانا است».
مردم باقیماندهء غزه به آیت (ولنصبرن علی ما آذیتمونا وعلی الله فلیتوکل المتوکلون) اشارت می کنند.
«و بی شک صبر خواهیم کرد بر اذیت های شما و بر خداوند باید توکل کنند توکل کنندگان».
آری غزه نه فقط قضیهء یک امت بلکه قضیهء انسانیت است.
یکی از ویژگی های داستان تلخ غزه این است که همه اصول مشترک انسانی در آن جمع شده است.صدها هزار انسان روی زمین که مسلمان نیستند ظلم صهیونیزم را تقبیح کردند،برای کودکان غزه اشک ریختند،سفیران صهیونیزم را حتی بیرون کردند،از رؤسای خود برائت جستند. این همه برای چه چنین کردند؟
برای عدالت چنین کردند.
آری،عدالت بزرگترین ارزش انسانی است،عدالت بزرگترین اصل مشترک انسانی است.
آیا عدالت مفهوم مقدم بر ایمان است یا بر عکس هست؟
دعوای اینکه عدالت مقدم بر ایمان است فلسفهء زائفی بیش نیست،حقیقت این است که ایمان نه مقدم بر عدالت است نه متأخر از عدالت است،بلکه ایمان آنجا که تعدد انسان مطرح می شود، عین عدالت می شود.
عدالتی که مسلمانِ ظالم را همانطور ملعون می شمارد که کافرِ ظالم را ملعون می شمارد.
اینک غزه شش روز آتش بس را پشت سر می گذراند،در این شش روز تعدادی زنان وکودکان فلسطینی که سالها به جرم دفاع از سرزمین زندانی بودند رهاشدند،کودک زندان رفته بودند وجوان بیرون شدند،جوان رفته بودند وپیر بیرون شدند.
در این شش روز حجم مهول تخریبِ غزه بیشتر نمایان شد، وحشت بی حد ومرز پنهان نماند،کامره ها اجساد کودکان نوزادی را عکاسی کردند که بر تختک های شفاخانه شاریده بودند، نوزادان زمانی که ارتش اشغالگر وارد شفاخانه مذکور شدند جان داشتند ولی افسران توحش وبربریت داکتران را وادار به ترک انجا کردند، اینک دیده میشود که اجساد کوچک آنان تحلل یافته است آنان بر همان تخت خود به خواب ابدی فرو رفتند.
افزون بر پانزده هزار شهید دیگر.
آری،با پریی دهان میتوان گفت اسرائیل میدان را باخته است،زیرا حتی اگر همه اهالی غزه بمیرند قضیه فلسطین زنده ترخواهد ماند، افزون بر اینکه اسرائیل در انظار جهان مظهر ظلم وستم باقی خواهد ماند واینک رذیل تاریخ یعنی بنیامین نتانیاهو وعدهء آغاز کشتار را می دهد و فرعون پیر یعنی جوبایدن برای وی سر تکان می دهد و قاه قاه می خندد.
برای بار دوم در کمتر از یک هفته اسرائیل میدان هوایی دمشق را بمباردمان نمود،میدان هوایی دمشق ومیدان هوایی حلب را بیش از ده ها مرتبه اسرائیل به حجمی که آن دورا از خدمت خارج سازد بمباردمان کرده است.
دولت های جور،همت چهل کیلومتر را ندارند،کاخ نشینان استبداد کجا ننگ دارند.
بعضی نظامیون یا سیاسیون سابق دربعضی کشورهای موزمبیک مانند پول گزاف می یابند عمر دراز می بینند با آنهم بعد ازاینکه وادار به ترک منصب می شوند به جای اینکه مسجدی بسازند و درکنج آن مؤذنی کنند یا دارالأیتامی بسازند و در میان یتیم ها نقش پدر وبابا را ایفا کنند وهم خرما برایشان شود وهم ثواب شود،خود را به همان دست های می سپارند که آن دست ها زمانی مأموریت داشتند تا آنان را به اعتیاد بکشانند.
شتر در خواب بیند پنبه دانه
گهی لف لف خورد گه دانه دانه.

 

 

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button