Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

دوست خود داند تو را، یا دشمنی یا دوستی!

هلال بلخی

تقدیر الهی سرنوشت افغان ها را تغییر داد و این ملت در امتحان بزرگی قرار گرفت. حاکمیت ملت بدست گروهی مزدور و بی دین افتاد و قتل و کشتار ملت شروع شد. پس از آن اتحاد جماهیر شوری برای حمایت از گروه وطن فروش با قشون سرخ اش به افغانستان تجاوز کرد. دربدری و بی خانمانی افغان ها شروع گردید. در مدت بسیار کم، میلیون ها افغان به کشورهای همسایه خصوصا کشور پاکستان مهاجر شدند.

پاکستان حدود سه دهه پیش از هجرت افغان ها، استقلال یافته و کشوری با این نام در نقشه جهان هویدا شده بود.  با ایجاد کشوری به نام پاکستان که ظاهرا بخاطر استقلال هند فقیر از استعمار بریتانیای کبیر بود. این سرزمین بزرگ بین دین مسلمان و هندو تقسیم شد اما بازهم این تقسیم نادرست انجام شد، زیرا میلیون ها مسلمان در سرزمین هندوستان زیر سلطه هندو ها ماندند و در شرق و غرب هندوستان کشوری بنام پاکستان بوجود آمد. بعدا ها پاکستان شرقی علیه اسلام آباد برخواسته و پس از جنگ های خونین، بنگلادیش کشوری مستقل گردید. در زمان استعمار انگلیس یک غده سرطانی بنام دیورند ایجاد و افغان ها را بین دو سرزمین و کشور تقسیم نموده بود. پس از ایجاد پاکستان عملا افغان های آنسوی خط دیورند به پاکستان سپرده شدند. ظاهرشاه در آنزمان و پس از آن داوودخان نه اینکه نتوانستند مشکل پشتونستان و خط دیورند را حل کنند. بلکه بخاطر طرح حق بازپس خواهی دیورند و پشتونستان، ذهن های خفته پنجابی ها را بیدار و دشمنی آنها علیه افغان ها را زنده کردند.

تجاوز قشون سرخ شوروی به افغانستان، افغان ها را بیچاره و دست به دامن پاکستان نمود. بشمول میلیون ها مهاجر، سران گروه های جهادی به پاکستان پناه بردند و این فرصت بسیار خوبی به این کشور داد که اهداف آشکار و پنهان خود را در این سرزمین عملی کند. علاوه بر این، جنگ سرد بلاک شرق و غرب سبب شد که از جهاد ملت غیور افغان، استفاده سوء شود. پاکستان هفت گروه جهادی ایجاد و مرکز سوق و اداره آنها را در شهرهای مختلف آن کشور بوجود آورد. کمک های جهانی برای مهاجرین راهی پاکستان گردید. دولت پاکستان از این کمک ها برای خود و همشهریانش استفاده می نمود. همچنین کمک های تسلیحاتی آمریکا، اروپا و کشورهای عرب نیز به پاکستان ارسال شده و توسط جنرالان پاکستانی میان گروه های جهادی تقسیم می شد. که بهترین زمینه را برای مسلح شدن اردو و پولیس پاکستان به سلاح های روز جهان مساعد ساخت.

بدترین زمان برای افغانستان و بهترین فرصت برای پاکستان سبب شد که پاکستان از کشوری فقیر و نادار به یک کشور در حال پیشرفت تبدیل شود و در عوض افغانستان از لیست مدرن ترین کشور آسیا به فقیرترین کشور در جهان تبدیل شود. بدبختی افغان ها ادامه یافت و پس از خروج اشغالگران شوروی، جنگ خانماسوز داخلی شروع گردید. هفت گروه ایجاد شده توسط پاکستان و هفت گروه بوجود آمده توسط ایران، به جان یکدیگر افتادند و بدترین تاریخ افغانستان را ثبت کردند.

افغان های مهاجر بازهم بدون کمترین امکانات و سهولیات زندگی، مجبور به ماندن در پاکستان بودند. با آنهم صدها هزار پولیس پاکستان درآمد میلیونی از مهاجرین افغان داشتند. محله های فقیرنشین در پاکستان مملو از خانواده های افغان بود. کمک ها و امدادهای سازمان های بین المللی به فیصدی بسیار ناچیز برای بهبود زندگی افغان ها در کمپ های مهاجرین می رسید. افغان ها با مشقت و کارهای طاقت فرسا، لقمه نانی برای خانواده های خود پیدا می کردند. اما بازهم به بهانه های مختلف مورد آزاد و اذیت قرار می گرفتند.

تجاوز آمریکا یکبار دیگر سیل مهاجرین را رهسپار پاکستان نمود و اینبار پاکستان با تجربه قبلی توانست بیشتر از پیش از کمک های جهانی برای مهاجرین بهترین استفاده را بکند. تسلیحات آمریکا و ناتو از راه بندر کراچی در دو مسیر سپین بولدک و تورخم به افغانستان می رفت و شبکه های استخباراتی پاکستان در مسیر راه این کاروان ها را چور و تسلیحات و تجهیزات نظامی را به یغما می بردند. همچنین شماری از حاکمان نظام جمهوری دیموکراسی از پرورده های پاکستان بودند و عملا نفوذ پاکستان در داخل نظام ممکن گردید. نرمی، گذشت و روابط نیک ارگ نشینان هیچ سودی به وضعیت معیشت و زندگی مهاجرین افغان در خاک پاکستان ننمود. حاکمان پاکستان افغان ها را بی حیثیت و بی سرنوشت می دانستند و بازی سیاسی خود را با آن در برابر جوامع بین الملل و کشور افغانستان انجام می دادند.

تقدیر تغییر کرد و آمریکا شکست خورد. امارت اسلامی بر افغانستان حاکم گردید. برداشت عمومی در اثر تبلیغات وسیع چنین می نمود که گویا روابط دو کشور به حدی خوب و نزدیک خواهد شد که حتی دیگر احساس عبور از یک کشور به کشور دیگری را نخواهیم داشت، بلکه بدون حتی یک ورق خط و حتی پرسیدن یک سئوال هم می توانیم تا بندر کراچی پاکستان برویم. زیرا گفته می شد که طالبان آله دست و پرورده پاکستان هستند و طبعا مطابق میل و خواست آنها حکومت خواهند کرد. از آنجائیکه حکومتداری داخلی و سیاست خارجی افغانستان با میل پاکستان پیش خواهد رفت، بناءً آنها نیز در مقابل افغان ها در خاک شان آزاد خواهند گذاشت. اما از آنجائیکه آفتاب همیشه در پشت ابرها نمی ماند و ماهیت حقیقی خود را نشان می دهد. طالبان نیز به جهانیان نشان دادند که نه آله دست پاکستان بودند و نه پرورده حاکمان آن کشور!. بلکه فرزندان این خاک و سرزمین هستند و برای مفاد ملت و سرزمین خود خواهند کوشید. پاکستانیان نیز نشان دادند که آنها هیچ بشردوستی و برادری با افغان ها نداشتند و پس از آنکه از برکت همین افغان ها شکم هایشان از کمک های جهانی در دوره های مختلف سیر و سلاح کوت هایشان مملو از سلاح و مهمات شد، حال دیگر به افغان ها نه اینکه نیاز ندارند، بلکه باری بر گردنشان هستند و باید با بیرحمی تمام رانده شوند.

کوچ دادن مهاجرین به بدترین نوع آن شروع شد. با بولدزرها، خانه ها را بر سر افغان ها ویران کرده و دار و ندارشان را ضبط می کردند. پولیس پاکستان کوچه به کوچه و خانه به خانه پشت افغان ها می گشتند و به محض شناسایی یا روانه افغانستان می شدند و یا گرفتار و دست بسته به توقیف خانه هایشان انتقال می دادند. زندگی بر افغان های مهاجر سخت و ناممکن شد. در نتیجه گروه گروه در حالی به وطن بازگشتند که  نه خانه یی برای برای زندگی و نه جایی سرپناه، دارند.

براساس تازه ترین راپور سازمان ملل متحد، حدود سه میلیون مهاجر در افغانستان زندگی می کنند. این سه میلیون مهاجر اکثریت کسانی هستند که برای سالیان سال از سرزمین، خانه و کاشانه خود دور بوده و پس از بازگشت مجبور به زندگی در مناطق دور از وطن ابایی شان شده اند. بازگشت اجباری و عودت در موسم بسیار نامساعد زمستانی در حالیکه افغانستان تازه از یک بحران چهل ساله جنگ بیرون آمده است، زندگی این سه میلیون مهاجر را مستقیم تحت تاثیر قرار داده است. مسئولین وزارتخانه ها و ادارات باید توجه داشته باشند که حل مشکل مهاجرین بازگشته و پلان عودت برای آنهائیکه هنوز در کشورهای همسایه هستند، امر مبرم و ضروری است. امید است که در شرایط سخت افغانستان امروزی، به وضعیت مهاجرین توجه خاص صورت گیرد.

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button