Get out of Afghanistan. افغانستان را رها کنید

نویسنده : شهاب لیوال

از قرن ۱۹میلادی تاکنون ابرقدرت‌ های تروریست جهانی تلاش کرده‌اند تا کشور معادن جهان «افغانستان» را اشغال و تحت کنترول خود درآورند، اما در این تلاش ناکام بوده‌اند و پس از انگلیس و شوروی، اکنون آمریکا در این گورستان امپراتوری‌ها حضور یافته است.

در مدت ۸۰ سال، انگلیس سه بار قوای نظامی شان را به افغانستان اعزام کردند حتی در مواردی به اشغال و یا تحت کنترل درآوردن بخشی از این کشور موفق شد اما سرانجام در این جنگ‌ها هزاران نظامی انگلیسی کشته شدند و در نهایت به شکست تاریخی وجبران ناپذیر شان انجامید
بعد از شکست سنگین انگلیسها، روس ها به امید اشغال این کشور نیروهای قشون سرخ شان را از آب های حیرتان برای تقویت دولت دست نشانده کمونستی وخت کابل در سال ۱۳۵۸ افغانستان را تسخیر کردند .
اینبار روسها قویتر وبا غرورتر از انگلیسها وارد میدان نبرد شده بودند
با خود تجهیزات نظامی فراوانی را وارد کرده بودند، به این باور که افغانستان را نیز چون ممالک بخارا وسمرقند برای همیش خواهند بلعید و عقیده کمونستی خود را بالای ملت سلحشور این میهن تحمیل خواهند کرد .
اما دیری نگذشته بود که از نقاط مختلف کشور حملات مدافعانه علیه شان آغاز گردید
پس تحمل خسارات سنگین جانی ومالی که در حدود بیش از شصت هزار عساکرشان را از دست داده بود وبعد از اشغال نه ۹ ساله افغانستان مجبور به عقب نشینی از این کشور شدند

بعد شکست دومین ابر قدرت تروریست جهانی نوبت به تک قدرت سومی جهان یعنی «امریکا» شد که باید دراین کشور زور آزمایشی می کرد .
چنانکه ما مسلمانان عقیده داریم که الله متعال دهنده وگیرنده جان ، عزت ، مال او اولاد ما است
تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ
بدون شک که امیر المومنین ملا محمد عمر مجاهد می دانست که، امریکا در این کشور شکست می خورد و چنان رزمیداز کشور و ملتش دفاع کرد که لایقش بود خداوند رحمتش کند .
او میدانست که خواست امریکا از او بهانه ای بیش نیست برای همین شیخ اسامه را تسلیمش نکرد به دو دلیل.
۱: تسلیم کردن مسلمان به کافر به هیچ صورت جواز ندارد
۲: در قاموس افغان ها بی ننگی و سر افگنی وجود ندارد چرا باید بعد از شکستن غرور روسها سر بردگی به امریکا فرود می کرد .
بوش جنگ را آغاز کرد ولی تنها نه تماما ممالک غربی را متحدش کرد و ممالک مسلمان را ممد و همکار ستراتیژیکی، چون در گرفتن فتوا ها از شیوخ شان نیازمند آن بود .
بعد اتمام دوره کاری بوش اوباما نیز ستراتیژی وی را تعقیب کرد .
اما زمانیکه ترامپ به حیث ریس کل امریکا اعلان گردید در ابتدای سال ۲۰۱۷ ستراتیژی جنگیی علیه افغانستان را اعلان کرد که با جواب دندان شکن طالبان مقابل شد و در نهایت در سال ۲۰۱۸ پا به میز مذاکرات کشید .
سرانجام پس از هشتده ماه مذاکرات پیمانی در دوحه پایتخت قطر میان طالبان و امریکا امضا گردید .

در پیمان یاد شده توافق بر این شد که نیروهای اشغالگر امریکا و متحدانشان افغانستان را در چهارده ماه ترک کنند و از طالبان تعهد گرفته شد که هیچ گروهی را نگذارند که از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدانش استفاده شود .
اما بعد از برنده شدن جوبایدن ریس دولت جدید امریکا وی اعلان کرد که تا پایان تاریخ یاده شده قوای خویش را از افغانستان بیرون کرده نمی تواند .
جوبایدن نباید اشتباه روسای گذشته را تکرار کند وی اگر به ملت ‌کشور خود ارزشی قایل است باید به پیمان دوحه عمل کند و کشور ما را ترک کند در غیر آن از راه جنگ به هیچ وجه به اهدافی خود نائل نخواهند شد ‌همانند انگلیس ها و روسها به یاس و ناامید انی کشور را ترک خواهید کرد بهتر است وضعیت را از این بار نکنید و کشور ما را رها کنید .

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button