روسیه در اوکراین و اسرایل در باتلاق غزه زمین گیر خواهند شد!

هلال بلخی

هفته آخر ماه فبروری سال ۲۰۲۲ و روزهای شروع حملات روسیه بر اوکراین بود، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با تبلیغات رسانه یی فراوان از یک حمله وسیع به اوکراین خبر داد. پوتین ضرب العجل یک هفته یی را برای سقوط کامل اوکراین و سرنگونی نظام حاکم مشخص کرد. با توجه به توان نظامی و اقتصادی روسیه و اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان،  نظر تحلیلگران و افکار عامه این بود که روسیه در مدت حداکثر یکماه کار اوکراین را یکسره خواهد ساخت. اما این تحلیل ها و باورمندی ها اشتباه ثابت شد و اوکراین توانست در مقابل تهاجم وسیع روسیه مقاومت کند و حال نزدیک به دو سال است که کشتی روسیه همچنان در این گرداب و لجن زار اوکراین گیر کرده و نه پیش رفته می تواند و نه راه پس دارد!

اسرائیل نیز که چندین سال اخیر در تلاش استحکام روابط با کشورهای عربی بود. حال آسوده خاطر از هر نوع حمایت عملی جهان عرب، تصمیم به حذف حماس و ختم هرگونه مقاومت در سرزمین فلسطین زده است. با یک بهانه واهی شروع به دستگیری افراد حماس کرد، تا واکنش آنها را بر انگیزد و چنین نیز شد. پس از یک حمله حماس برای تلافی دستگیری های اسرایل، که توانست شماری از نظامیان و غیر نظامیان اسرایلی را اسیر خود سازد. اسرایل فورا و بدون رایزنی برای گفتگو و تبادل زندانیان به بمباران و حملات هوایی وسیعی شروع کرد.

از زمان شروع بمباران هوایی مشخص بود که این جنگ برای یک هدف مشخص و طولانی مدت آغاز گردیده است. اسرائیل برای اینکه از خشم ملت های جهان در امان باشد، به تبلیغات وسیع دست زد. در شروع با چند صحنه سازی وانمود کرد که مجاهدین حماس دها تن از کودکان و زنان اسرایلی را سر بریده اند. شماری از رسانه های مزدور یهود در غرب نیز دهل این ادعاها را می زدند. اما همانطور که آفتاب با دو انگشت پنهان نمی شود. این دروغ پراکنی اسرایل و رسانه های مزدور غرب نیز برملا گردید و خود خانواده های اسرایلی گفتند که چنین چیزی اصلا اتفاق نیفتاده است و از برخورد درست مجاهدین حماس سخن می گفتند.

پس از آن سناریوی دیگری را آغاز کردند و گفت که مجاهدین حماس از زیر زمین شفاخانه ها برای حملات استفاده می کنند. اما حقیقت پشت پرده این سناریوها و تبلیغات دروغین اینست که می خواهند اذهان جهانیان را از قتل عام و کشتار مردم ملکی و بی دفاع، سوی دیگری بگردانند.

اسرایل که در چند جنگ دهه های قبل اعراب را ترسانده است. پس از آنکه در سال های اخیر روابط نزدیک را با اکثریت کشورهای عربی ایجاد نمود. با جرئت تمام بر توان نظامی خود تکیه نموده و عملیات وسیعی علیه مردم مظلوم فلسطین شروع کرد اما با گذشت هر روز بغیر از اینکه جویبار خون از قتل و کشتار مردم بی دفاع براه می اندازد، دستاوری نداشته است. حال که تا قلب غزه پیشروی کرده است، نیروهایش بیشتر و بیشتر هدف حملات چریکی و هدفمند مجاهدین حماس قرار می گیرد و تلفاتش با گذشت هر روز فزونتر می شود.  غزه نه اینکه از حماس خالی نخواهد شد. بلکه بجای دوازده هزار شهیدی که توسط بمباران و حملات اسرایل قربانی شدند، دوازه هزار مجاهد به پا خواهد خیست و این روند تا وقتی ادامه خواهد داشت که اسرایل سر عقل بیاید یا غزه را برای همیشه ترک کرده و آزاد بگذارد و یا نابودی اش بدست مجاهدین حماس رقم خواهد خورد.

در وضعیت فعلی باید حماس و مجاهدین غزه تلاش کنند،که مقاومت و جهاد جاری را به هرشکلی که شده زنده داشته باشند و جنگ غزه ادامه پیدا کنند. با شیوه های متفاوت و مؤثر تلفات نظامیان اسرایلی را بیشتر نموده و پیشروی آنها را زمین و کند کند. اگر این جنگ که روزانه برای اسرایل میلیون ها دالر خسارت به بار می آورد و اسرایلی ها در حال خارج شدن و فرار از اسرایل هستند، برای مدت نسبتا طولانی تر ادامه یابد، به محتوم روزی را شاهد خواهیم بود که اسرایل و نتانیاهو برای هر نوع آتش بس و صلح دائمی گردن خواهد گذاشت. فقط حمایت حمایت و همکاری کشورهای مسلمان لازم است که امیدوارم کشورهای اسلامی با توان خود به شکل آشکار و پنهان همکاری های لازم و ضروری را انجام دهند تا باشد این سیلاب خون برای یکبار و همیشه مسئله فلسطین را یکسره حل و فصل نماید.

 

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button