Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

دلیل دلبدی زنان باردار شناسایی شد

عزم: (یکشنبه، ۳ جدی، ۱۴۰۲)؛ متخصصان در آمریکا حالا می‌گویند هورمونی را شناسایی کرده‌اند که توسط جنین در حال رشد در بدن مادر ترشح می‌شود و می‌تواند عامل به وجود آمدن دلبدی صبحگاهی باشد.

تقریباً ۷۰ درصد از زنان در دوران بارداری حالت دلبدی و استفراغ را تجربه می‌کنند که در اصطلاح عامیانه «دلبدی صبحگاهی» نامیده می‌شود، هرچند ممکن است در هر وقتی از روز رخ دهد.

حدود ۰.۳ تا دو درصد از زنان نوع شدیدتری از استفراغ را تجربه می‌کنند که اصطلاحا «هایپراِمِسیس گراویداروم» نام دارد و در بعضی موارد چنان حاد است که آنها را در خوردن، نوشیدن و انجام فعالیت‌های روزمره دچار مشکل می‌کند. این امر در موارد شدیدتر حتی می‌تواند منجر به مرگ ناشی از کم‌آبی بدن شود.

متخصصان در آمریکا حالا می‌گویند هورمونی را شناسایی کرده‌اند که توسط جنین در حال رشد در بدن مادر ترشح می‌شود و می‌تواند عامل به وجود آمدن دلبدی صبحگاهی باشد.

آزمایش‌ها نشان داده است پروتئین «جی‌دی‌اف۱۵» (GDF۱۵) که در میزان کم توسط اندام‌هایی از جمله مثانه، پروستات و کلیه‌ها تولید می‌شود از طریق اتصال به گیرنده‌های تخصصی در ساقه مغز حالت دلبدی را در شخص ایجاد می‌کند.

دکتر «ارهیلی»، متخصص متابولیسم در پوهنتون کمبریج انگلستان و از نویسندگان این مطالعه در این باره می‌گوید: در اوایل بارداری، سطح این هورمون که از سلول‌های جنینی در جفت آزاد می‌شود، افزایش می‌یابد و باعث بروز حالت دلبدی و بیماری می‌شود. این حالت عمدتا در سه ماهه اول در بدترین وضع است و سپس به تدریج از بین می‌رود.

دانشمندان می‌گویند بالا رفتن سطح این پروتئین در بدن ممکن است برای محافظت از مادران در برابر مسمومیت و همچنین محافظت از جنین در حال رشد در برابر مواد سمی تکامل یافته باشد.

متخصصان در این مطالعه دریافتند که سطح این پروتئین در ۶۰ زن باردار که دلبدی و استفراغ را تجربه کرده‌ بودند، نسبت به حدود ۶۰ زن که حالت دلبدی کمی داشتند یا اصلاً نداشتند به طور قابل‌توجهی بالاتر بود.

تیم تحقیق همچنین با تجزیه و تحلیل داده‌های ژنتیکی بیش از ۱۸ هزار تن دریافت که سطوح بالاتر این پروتئین در زنان غیرباردار، خطر دلبدی و استفراغ در دوران بارداری آنان را کاهش می‌دهد. این بدین معنی است که این گروه از زنان در دوران بارداری اگر سطح پروتئین بالاتری داشته باشند، کمتر به این هورمون واکنش نشان می‌دهند.

متخصصان اعتقاد دارند یافته‌های جدید می‌تواند راه را برای کشف درمان دلبدی شدید باز کند. دکتر ارهیلی در این باره می‌گوید: نتایج نشان می‌دهد با تزریق دوزهای بالایی از این هورمون به افرادی که به طور کلی سطوح پایینی از این پروتئین دارند و در تلاش برای باردار شدن هستند، می‌توان حساسیت آنها را کاهش داد و شانس آنها برای تجربه استفراغ در دوران بارداری را کم کرد.

همچنین می‌توان به زنان باردار پادتن‌هایی را برای مسدود کردن گیرنده‌های چنین پروتئینی داد تا حالت دلبدی و استفراغ در آن‌ها کم شود، هرچند هنوز در این باره به تحقیقات بیشتری نیاز است.

دکتر ارهیلی می‌گوید: ما اکنون دید روشنی را نسبت به آنچه ممکن است باعث این مشکل شود و به تبع آن راهی برای کشف راه پیشگیری از آن و درمانش در اختیار داریم.

نتایج این مطالعات تازه در نشریه «نیچر Nature» منتشر شده است.

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button