انحصار داعش در حریم فضای مجازی

محمدصادق طارق

شنیده بودیم که تبلیغات، توان تسخیر اذهان عامه را دارد اما تا هنوز ندیده بودیم دستگاه تبلیغاتی به حدی گرم شود که میدان مبارزه فیزیکی را به‌طور کلی تسخیر نماید. در حیرت از آنیم که میدان مبارزه نظامی را حقیقتاً هیچ نوع تفاوتی با بیابان برهوت نیست؛ نه امیری، نه لشکری، نه تیر و نه تفنگی! اما شهسواران تبلیغاتی و سپه‌سالاران فضای مجازی (!) چنان در وب‌سایت‌ها، فیس‌بوک‌ها، تویترها و واتساپ‌ها درگیر کشتن دشمنان خویش هستند که تک تیراندازان ماهرشان را آتش حسد چو آهن ذوب می‌نماید!

دست اندرکاران دستگاه‌های تبلیغاتی داعش پس از آنکه شکست خود را چون سپیده‌دم بامداد، نگاه عاجزانه دوخته بودند و چاره‌ای جز بافتن کلمات دروغین جهت احیای شوق جوانان خام‌اندیشه نیافتند از ناچار دست به گسترش دائره‌ی فعالیت‌های تبلیغاتی بردند تا بتوانند بازار رضایت کارفرمایان غربی را تا چند مدتی گرم نگهدارند.

مرحوم فردوسی، شاعر مشهور پارسی‌زبان گویا وضعیت این افراد را در قطعه‌شعری به تصویر می‌کشد جایی‌که می‌سراید:

اگر جفت گردد زبان با دروغ
نگیرد ز بخت سپهری، فروغ

بی‌خردان متمدن و جاهلان مدرن که جهت ترویج دروغ‌بافی‌های خویش از کامپیوترها، تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های گوناگون تبلیغاتی کار می‌گیرند چون زبان را با دروغ آمیخته‌اند هرگز ز بخت سپهر، فروغی کسب ننمایند!.

شاید باز هم فردوسی به نمایندگی از اعضای گروه خون‌آشام خوارج، حقیقت حال را طوری که جهان نیز نظاره‌گر آن‌ است به تصویر کشیده باشد و بگوید:

سرمایه‌ی من دروغ است و بس!
سوی راستی نیستم دست‌رس

باورم اینست که در حال حاضر داعش؛ به‌ویژه شاخه‌ی خراسانش در حریم فضای مجازی منحصر شده است. سرمایه‌ای جز خیال‌بافی و دروغ‌گویی ندارد.

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button