Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

چراغ های روشن سالنگ، قلب های ملت را روشن خواهد کرد

هلال بلخی

تونل سالنگ در ارتفاع تقریبی ۴ هزار متری از سطح دریا و در قسمت مرکز رشته کوه‌های هندوکش قرار دارد. طول تونل مرکزی یعنی همان تونل سالنگ تقریبا ۳ کیلومتر می‌باشد. ساخت این تونل تقریبا ۶۵ سال پیش شروع شد و هزاران تن از عساکر اردوی ملی افغانستان تحت قومندانی انجینر عبدالغیاث به مدت ۶ سال در آن کار کردند و عرق ریختند. علاوه بر صرف هزاران نیروی کار و با مصرف بیشتر از ششصد میلیون دالر بلاخره کوتاه ترین راه اتصال شمال به جنوب افغانستان افتتاح شد.

اما این روشنایی دوام طولانی نداشت و در سال ۱۳۷۲ در نتیجه جنگ شدید بین دوستم و احمدشاه مسعود، قوت های احمد شاه مسعود به قومندانی بصیر سالنگی، این سرک و سالنگ ها را چند کیلومتر تخریب کردند. ملیشه های احمدشاه مسعود با استفاده از مواد انفجاری قوی و زیاد این سرک ها را چنان از بین بردند که حوض های کلان آب پدیدار گردید و استفاده از آن عملا ناممکن شد.  اما در آنزمان کسی دادخواه و فریادرس ملت نبود که برایشان بگویند چرا (زیرساخت ها افغانستان) سرک ها و تونل ها را تخریب و ویران می کنید. پس از آن برای بار دوم نیز در سال ۱۹۹۸ ملیشه های جمعیت اسلامی دروازه ورودی سالنگ را انفجار دادند و سالنگ ها عملا بلا استفاده گردید.  کار احیای دوبارهٔ این تونل پس از سال ۲۰۰۲م با همکاری بانک جهانی آغاز گردید. اما بانک جهانی و مؤسسات اجرا کننده سالنگ را بصورت ابتدایی باز و قابل استفاده کردند. در این مدت بیست سال اگرچه طرح هایی برای انجام کارهای اساسی سالنگ و همچنین ایجاد چند تونل آماده گردید. اما پول ها به جیب ها و طرح ها بر روی کاغذ ماند. باوجود اینکه افغانستان بیست سال در محراق توجه جهانیان بود. هر کشوری با یک نام و هدفی کمک های نقدی و غیر نقدی به افغانستان ارسال می کرد. ولی نه اینکه سالنگ به شکل اساسی ترمیم نگردید بلکه پلان های چهار تونل جدید همچنان بر روی اوراق باقی ماند.

وزارت فواید عامه و اداره محافظت از سالنگ ها در چند سال اخیر جمهوریت میلیون ها دالر بخاطر پروژه های مختلف از  سوی کشورها و موسسات خارجی دریافت و حیف و میل کردند. تنها یک شرکت استرالیایی برای بررسی فنی و اقتصادی طرحی بنام تونل جدید مبلغ ۳۳ میلیون دالر به جیب زد و آخرش هم هیچ! همچنین مسؤولین وزارت فواید عامه نیز با پول های تخصیص شده برای سالنگ ها، برای خود بلند منزل ها، موترهای زره و دالر در بانک انبار کردند. این وزارت در پلان داشت تا با اجرای پلان سالنگ جدید که مصارف آن بیشتر از یک میلیارد دالر تخمین شده بود، میلیون ها دالر به جیب بزند.

بی توجهی به سالنگ نه اینکه سبب زیان های مالی سنگین شده بود، بلکه تلفات جانی زیادی نیز برای افغان ها داشت که تنها در چند مورد صد ها تن از هموطنان ما را به کام مرگ کشاند. در نتیجه امارت اسلامی بر آن شد تا یکبار و به شکل اساسی این معضل سالنگ را با همه مشکلات اقتصادی که کشور با آن روبرو است، حل کند. که لله الحمد پس از حدود چهار ماه اینست سالنگ چراغان شده، بزودی برای تردد و عبور و مرور باز خواهد شد. این بار سالنگ برای همیشه چراغان و روشن خواهد ماند. مسؤولین در کنار ساخت اساسی سرک سالنگ، برای تهویه هوای تازه ، خروج آب و خطوط ارتباطی آن نیز تدابیر اساسی سنجیده و این مشکلات را نیز حل کرده اند.

امیدواریم که سالنگ همانطور که نقطه وصل شما به جنوب کشور است، نقطه اتصال ملت و حکومت شود. چراغان شدن سالنگ روشنایی دراز مدت پیشرفت و ترقی را در این سرزمین به ارمغان بیاورد. تا باشد که این ملت رنج کشیده و زجر دیده، پس از سالیان متمادی یکبار دیگر در جهان رقیب و سیال گردد.

 

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button