Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

سکوت مرگبار جامعه ی جهانی در قبال ادامه ی جنگ و نسل کشی اسرائیل در غزه

احمد ضیا سروری

عملیات نظامی نسل کشی اسرائیل در غزه وارد صد و پانزدهمین روز خود گردید. در طول این مدت، المیزان الحق و مرکز حقوق بشر فلسطین (PCHR)، سلسله ای از جنایات جنگی و اقدامات بر نسل کشی را که توسط مقامات سفاک و نیروهای اشغالگر اسرائیل در همه سرزمین های اشغالی فلسطین انجام شده است، بررسی و مستند سازی کرده است. سرزمینی که مرکز آن غزه است، پس از گذشت صد روز، جامعه بین‌المللی هنوز هم به سکوت مرگبار و شرمناک فرو رفته است.
ارتش اسرائیل به طور متوسط روزانه دوصد و پنجاه فلسطینی را در غزه به شهادت میرساند، که این رقم در هیچ یکی از درگیری های مسلحانه در قرن بیست و یکم سابقه نداشته است. در این صد روز، حملات اسرائیل از هر صد فلسطینی یک نفر را در غزه شهید و زخمی کرده است، اغلب با جراحات جانی، از هر صد نفر حداقل دو فلسطینی زخمی شده است.
مردم مظلوم فلسطین روزها و هفته هاست که این وضعیت وحشتناک را تحمل می کنند. جنازه های شهداء ماه هاست در کنار جاده های نوار غزه در حالت پوسیدن است و از حق تکفین، تجهیز و دفن آبرومندانه محروم هستند، چون اسرائیل همچنان از دسترسی تیم های صحی و امدادگران به مناطقی که نیروهایش مستقر است خودداری می کند.
بر اساس گزارش های و ارقام وزارت صحت فلسطین، بین هفت اکتبر ۲۰۲۳ الی ۲۲ جنوری ۲۰۲۴، عملیات نظامی نسل کشی اسرائیل در غزه با شهادت ۲۳۸۴۳ فلسطینی و زخمی شدن حدود ۶۰۳۱۷ نفر دیگر همراه بوده است.
به گفته دفتر رسانه های دولتی در غزه، در میان کشته شدگان حدود ۱۰۴۰۰ کودک، ۷۱۰۰ زن، ۳۳۷ کارکنان صحی، ۴۵ کارکنان دفاع مدنی و ۱۱۷ روزنامه نگار شامل میباشد.

اما برخی منابع دیگر می گویند، که ارقام دقیق تلفات به طور قابل توجهی بیشتر از رقم اعلام شده توسط وزارت صحت فلسطین است، چون تعداد قابل توجهی از شهداء هنوز در زیر آوار ها گیر مانده اند.
این آمار هولناک نسل کشی در بحبوحه یک بحران انسانی عمدی توسط مقامات اسرائیلی بر ۲.۳ میلیون ساکن فلسطینی غزه رخ داده است. نود درصد فلسطینی‌ها از خانه‌های خود آواره شده‌اند و با وجود اینکه بسیاری از آنها بارها این آوارگی را تجربه کرده‌اند، علی‌رغم این هیچ مکانی در غزه وجود ندارد که بتوان در آنجا مصئون ماند.
اسرائیل از گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ استفاده می کند: ۲.۳ میلیون انسان از ساکنان غزه، روزانه با چالش های وحشتناک در دسترسی به غذا و آب مواجه هستند. گزارش های از مرگ و میر ناشی از گرسنگی، به خصوص در میان کودکان و نوزادان به گوش میرسد.

وضعیت بخصوص در شمال غزه فاجعه‌بار است، جایی که حضور نیروهای اسرائیلی در آنجا گسترده است، ارسال کمک‌های بشردوستانه به صدها هزار غیرنظامی را که هنوز در آنجا گیر مانده اند، عملا غیرممکن کرده است.

به دلیل تداوم این نسل کشی در غزه، تمام جنبه های زندگی در غزه با نابودی کامل مواجه شده است. سیستم مراقبت های صحی محلی از هم پاشیده شده است، چون اسرائیل یک “جنگ بی امان” را علیه نظام صحی غزه اعلام کرده است و آن را از ارائه خدمات ضروری صحی به مجروحان، افراد بیمار و بیماران یومیه باز داشته است. بر اساس گزارش دفتر رسانه ای دولتی در غزه، نظام آموزشی به شدت مختل شده است و حملات اسرائیل باعث تخریب کامل ۹۵ مکتب و پوهنتون ها و خسارت جزئی به ۲۹۵ مراکز تعلیمی دیگر شده است.

حملات هوایی اسرائیل ۱۴۵ باب مسجد را ویران نموده و ۲۴۳ مسجد دیگر را تخریب نسبی نموده است. همچنان مراکز باستان‌شناسی و تاریخی متعدد و همچنین بناهای فرهنگی قابل توجهی که تاریخ و زندگی فلسطینیان در سراسر غزه را به اثبات میرساند، ویران نموده است.

همزمان با ادامه نسل کشی در غزه، اسرائیل حملات علیه فلسطینیان را در سراسر سرزمین های اشغالی فلسطینی تشدید کرده است. در کرانه باختری اشغالی، از ۷ اکتوبر ۲۰۲۳ تا ۲۲ جنوری ۲۰۲۴، نیروهای اشغالگر و شهرک نشینان ۳۳۶ فلسطینی از جمله ۸۴ کودک را به شهادت رسانیده اند. با وجود این، اسرائیل کمپاین دستگیری دسته جمعی را نیز آغاز کرده است: از ۷ اکتوبر، حداقل ۵۸۷۵ فلسطینی بازداشت شده اند.

فلسطینیان بازداشت شده از سوی اسرائیل در معرض شکنجه، بدرفتاری غیرانسانی، تحقیر و ناپدید شدن اجباری قرار دارند. سازمان زندان های اسرائیل از «مرگ» دست کم هفت زندانی و زندانی فلسطینی خبر داد. فلسطینی‌هایی که تابعیت اسرائیلی دارند نیز با آزار و اذیت گوناگون، از جمله دستگیری‌های خودسرانه، تهدید به لغو شهروندی و سرکوب شدید آزادی بیان را تجربه کرده‌اند.
ضمن تداوم این همه جنایات، مهر سکوت بر زبان جامعه جهانی و مدعیان دروغین حقوق بشر که سنگ وفاداری به حقوق بشر را بر سینه میکوبند، زده شده است. شرمساری و ناتوانی این نهاد ها و بخصوص کشور های حامی حقوق بشر که خود بزرگترین ناقضین حقوق بشر هستند، نسبت به هر زمانی دیگر به جهانیان ثابت شده است. نه تنها اینکه در جهت مهار این بحران وحشتناک علیه مردم مظلوم غزه کوچک ترین اقدام نکرده اند، بلکه ضمن توجیح این جنگ نا عادلانه، با تمام قوت و حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی تنور این جنگ و تداوم این جنایت را علیه یک ملت بی بضاعت و مظلوم تا حال گرم نگهداشته اند. بدون شک تاریخ در برابر این بی خردی جامعه جهانی قضاوت خواهد کرد و لکه ای ننگ این قصاوت از جبین این سفاکان و حکام طاغوتی هرگز پاک نخواهد شد.

Show More

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button