کشورهای بزرگ از کانال سازمان ملل در پی چیست؟

نويسينده: بسم الله ذکی

در تازه ترین مورد سازمان ملل متحد خواستار کمک 4.4 میلیارد دالری به افغانستان شده است.

 این بسته کمکی بیشتر از آن چیزی است که سازمان ملل متحد پس از تجاوز امریکا در افغانستان و سقوط فصل اول امارت اسلامی افغانستان در سال 2001 میلادی، خواستار آن شده بود. پیش از این نیز سازمان مذکور، به افغانستان تحت حاکمیت تحریک اسلامی طالبان، کمک کرده و همین حالا نیز توزیع کمک های این نهاد در سراسر افغانستان برای مردم این کشور ادامه دارد.

برخلاف آن چه گفته می شود سازمان ملل متحد از زمان تاسیس الی اکنون، در موارد مهم جهانی از صلاحیت کامل برخوردار نبوده و همیشه این ایراد به سازمان مذکور وجود دارد که تحت کنترل کشورهای دارنده حق ویتو (امریکا، روسیه، چین، انگلستان و فرانسه) قرار دارد.

در این میان ایالات متحده امریکا، به عنوان بزرگ ترین قدرت جهانی و بزرگ ترین حامی مالی سازمان ملل متحد، از صلاحیت زیاد تر نسبت به روسیه و چین و انگلستان و فرانسه برخوردار بوده و همیشه خواسته است که این سازمان را به نفع سلطه خواهی جهانی خویش استفاده نماید.

 فشرده سخن این که ملل متحد نمی تواند در ارتباط به قضایای مهم جهانی تصمیم مستقلانه بگیرد، چون در این نهاد زور حاکم بوده و کشورهای چون امریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه و چین نقش حیوانات درنده جنگل را دارا می باشد.

از سوی دیگر، تا حال هیچ یک از کشورهای جهان از جمله سازمان ملل متحد، امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشاخته است. سوال این است که این سازمان، با اهدای کمک های سخاوت مندانه خویش به افغانستان به دنبال چیست؟

با توجه به دو نکته فوق (ملل متحد نمی تواند مستقلانه تصمیم بگیرد و تا اکنون امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته است) می شود گفت که کشورهای قدرت مند جهان از کانال ملل متحد در افغانستان اهداف ذیل را دنبال می نماید:

  • جامعه جهانی از جمله امریکا در صدد این است که سازمان ملل متحد را به عنوان یک اداره سایه در افغانستان مطرح کرده و از طریق این سازمان می خواهد به اهداف استراتیژیک خویش دست یابد. چون، به نظر بسیاری از کارشناسان امور بین المللی، امریکا به راحتی حاضر نیست که دست از سر کشور ما با توجه به هزینه های که کرده است بردارد.
  • امریکا به عنوان ارباب درجه یک در سازمان ملل متحد، می خواهد با افزایش کمک های بین المللی برای مردم افغانستان، زیگنال تعامل و همکاری را با امارت اسلامی افغانستان روشن کند. زیرا که آن کشور به راحتی حاضر نیست که در افغانستان میدان را برای حریفان جهانی خویش از جمله چین خالی بگذارد.
  • تصمیم گیرندگان اصلی در سازمان ملل متحد، از قضاوت جهانیان هراس به دل دارند و به این خاطر دست و آستین را بالا زده و به کمک مردم افغانستان در این حالت بحرانی اقتصادی شتافته است. زیرا در صورت عدم توجه به حالت افغانستان، ملل متحد اعتبار و مشروعیت اش در اذهان جهانی زیر سوال می رود.
  • می خواهند توجه مردم افغانستان را به موسسه سازمان ملل متحد جلب کرده و به طور عینی به مردم افغانستان نشان دهد که از امارت اسلامی افغانستان کرده آنها برای مردم افغانستان دلسوزتر بوده و همیشه در روزهای بد در کنار مردم کشور ایستاده اند.
  • می خواهند چهره ناقص از حکومت فعلی افغانستان به جهانیان ارائه کند. چون، در زمانه ما کشورهای قدرت مند جهان تحمل هر نوع نظام را دارند به جزء نظام اسلامی. زیرا که ترویج و تقویت نظام اسلامی سبب می شود فراروی استعمار و استبداد جهانی سد واقع شود.

با آن که امارت اسلامی افغانستان بارها اعلام کرده است که از هر نوع کمک بشردوستانه از سوی هر کشوری استقبال می کند، و با توجه به وضعیت خراب اقتصادی که در حال حاضر افغانستان دارد، نیاز جدی به دریافت کمک های بشردوستانه احساس می شود. اما، این نکته را نیز نباید فراموش کرد، جالب نیست که برنامه های نرم جهانی از جمله امریکا سبب تضعیف عرصه های مادی و معنوی ما در سطح ملی گردد.

این که چگونه می توان زهر کمک های جهانی از جمله ملل متحد را خنثی کرد، بسته گی به درایت و زیرکی امارت اسلامی افغانستان دارد.

کاری باید کرد که «هم لعل به دست آید و هم دل یار نرنجد.».

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي.

Back to top button
%d bloggers like this: